NAGYTAKARÍTÁS KÖNNYEN, GYORSAN, HATÉKONYAN?

NAGYTAKARÍTÁS KÖNNYEN, GYORSAN, HATÉKONYAN?

A háziasszonyoknál - még azoknál is, akik egyébként szeretnek takarítani - létezik egy  "főmumus": a tavaszi (őszi, téli, ünnep előtti, stb.) nagytakarítás. Ez az, amit senki nem szeret, minél hamarabb túl akar esni rajta és gyakran hívunk segítséget is hozzá. Utána pedig családtagjaink, rokonok és egyéb "állatfajták" tesznek róla, hogy egy örök körforgás részének érezzük magunkat ebben az ügyben. 

Tavaszi (vagy bármilyen) nagytakarítás: alaposan, lépésről lépésre

A tavaszi nagytakarítás hagyományának magyarázata: tiszta kezdettel, tiszta lappal vágunk neki az új évszaknak/ időszaknak. Egy jól megtervezett nagytakarítás nemcsak helyreállítja otthonunk tisztaságát és rendjét, hanem javítja lakókörnyezetünk  minőségét is. Íme, egy részletes útmutató, hogyan legyen otthonunk csilli-villi tiszta.

Tervezés+szervezés

A tervezéssel kezdjük! Írjunk listát a takarítandó helyiségekről és a hozzájuk tartozó feladatokról. Döntsük el, hogy melyik szobával kezdünk, és milyen sorrendben haladunk. Egy jó lista segít abban, hogy ne hagyjunk ki semmit.

Szükséges takarítóeszközök és takarítószerek beszerzése

Gyűjtsük össze a szükséges takarítóeszközöket: porszívó, felmosó, ablaktisztító, porrongyok, mikroszálas törlőkendők, súrolókefék, gőztisztító, stb. A megfelelő tisztítószerek kiválasztása is fontos, legyen szó akár háztartási vagy ipari erősségű tisztítószerekről.

A nagytakarítás folyamata

- Fentről lefelé

Kezdjük a magasabb területeken: plafonok, csillárok, ablakkeretek és a felső polcok portalanítása az első lépés. Így a már megtisztított alacsonyabb területekre por nem  kerül.

- Láthatatlan sarok

A nehezen elérhető helyeket is keressük meg: az alacsonyabb polcok, bútorok mögötti és alatti részek, radiátorok és más nehezen hozzáférhető területek alapos takarítása különösen fontos.

- Szekrények és fiókok

Rendezzük, pakoljuk át a szekrények belsejét: szortírozzuk ki a nem használt tárgyakat, ruhákat. Ez kiváló alkalom arra, hogy a szekrényeket kitisztítsuk, és a ruhákat átszellőztessük, rendezzük.

- Ablakok és tükrök

Ablaktisztítás: tisztítsuk meg az ablakokat belülről és kívülről. Az ablaktisztítás friss, tiszta látványt és több természetes fényt eredményez a lakásban. Bár a tükörtisztítás általában gyakoribb, de ilyenkor is végezzük el.

- Textíliák

Függönyök és lakás-kárpitok: mossuk vagy tisztíttassuk ki a függönyöket, ágytakarókat és szőnyegeket. A bútorkárpitokat gőztisztítóval érdemes kezelni.

- Padlók

Felmosás és szőnyegek tisztítása: miután minden más felületet megtisztítottunk, jöhet a padló. Használjunk megfelelő tisztítószert a különböző padlóburkolatokhoz. A nagytakarítás alkalmával (ha máskor nem is) kényeztessük jobb minőségű tisztító- és ápolószerekkel ezeket a felületeket. Meg fogják háláni.

Rendszeresség és aprólékosság

- Portörlés rendszeresen

Minden takarítás alapja a rendszeresség: a rendszeresen eltávolított por csökkenti az allergének mennyiségét, és általánosságban is tisztábbá teszi a környezetet.

- Specifikus tisztítószerek

Használjunk minden felülethez, tárgyhoz speciális tisztítószereket: különböző felületekhez (fa, üveg, kerámia) más-más tisztítószer a legjobb választás. Ugye ismerjük a mondást az "általános tisztítószerről"?

Az eredmény megtartása

A nagytakarítás után is fontos valahogy megtartani a tisztaságot. Heti rendszerességgel végezzünk el alapvető kisebb takarításokat, így a következő nagytakarítás kevésbé lesz drámai.

A tavaszi nagytakarítás nem csupán a tisztaság megteremtése, hanem alkalom arra vonatkozólag, hogy átnézzük, átlássuk, újraértékeljük: mi minden vesz körül minket. Ilyenkor lehetőséget kapunk arra, hogy megszabaduljunk a fölösleges dolgoktól, és csak azokat tartsuk meg, amelyek valóban szükségesek.

A fent leírt lépések segítségével otthonunk tiszta, rendezett és harmonikus lesz, akárcsak mi magunk.

Válogasson profi takarítóeszközeink között!

Nézzük, hogyan érdemes kialakítani a takarítási rutint.